
GABINET PSYCHOTERAPII PSYCHODYNAMICZNEJ
-
Celem psychoterapii jest odnalezienie wewnętrznych zasobów służących do kierowania własnym życiem w sposób optymalny. Psychoterapia jest przestrzenią stworzoną między terapeutą i pacjentem, w której pacjent może zająć się tymi obszarami swojego życia, które są dla niego najistotniejsze, a często bolesne i ukryte. Terapeuta pełni rolę punktu odniesienia, który z szacunkiem i wsparciem towarzyszy w tym procesie, oferując wiedzę i doświadczenie potrzebne do zrozumienia złożoności sytuacji pacjenta. Terapeuta jako druga osoba w tej relacji jest dynamicznym źródłem informacji oraz zmiany,a zmiana , której pacjent pragnie w swoim życiu, stanowi cel psychoterapii. Należy określić, jakie są psychologiczne przeszkody stojące na drodze do tego celu, i jak psychoterapia może pomóc w ich usunięciu.
-
Specyfika Psychoterapii Psychodynamicznej polega na tym, że łączy ona klasyczną teorię psychoanalityczną ze współczesnymi odkryciami psychoanalizy i psychologii, uwzględniając wyjątkowość problemów, jakie wywołują dzisiejsze realia kulturowe i społeczne. Terapia ta jest dialogiem, a tematem jest wszystko to co ważne dla pacjenta " tu i teraz ", co łączy i opiera się o jego przeszłość. Ważna jest zarówno świadoma jak i nieświadoma sfera psychiki. Istotą pracy terapeutycznej jest analiza i interpretacja przeżyć i związanych z nimi emocji. Pacjent zyskuje zrozumienie nieświadomych motywów swoich działań, decyzji i wyborów, a trudne i bolesne treści mogą być przepracowane w bezpiecznej relacji z terapeutą. Wartością metody psychodynamicznej jest to, że nie skupia się ona na usunięciu objawów zewnętrznych, ale również na ich przyczynach, co daje szansę na pogłębienie samoświadomości. Pogłębienie kontaktu z sobą ogranicza lub eliminuje objawy zewnętrzne - zaburzenia funkcjonowania, oraz problemy w kontaktach z innymi.
-
Psychoterapii może poddać się każdy, kto jest zmotywowany do pracy nad sobą i swoimi problemami, oraz jest skłonny do autorefleksji. Podczas kilku pierwszych spotkań próbujemy definiować to, co ma ulec zmianie oraz określić przybliżony czas trwania terapii. Potem rozpoczyna się proces terapeutyczny, który generuje nowy sposób przeżywania siebie i otoczenia, co w konsekwencji prowadzi do poprawy relacji z innymi i poprawy objawowej. Zmiany dokonują się poprzez rozmowę, kontakt i przeżywanie emocji. Długość trwania terapii zależy od indywidualności pacjenta i specyfiki jego problemów. Decyzja o zakończeniu terapii podejmowana jest zawsze wspólnie z pacjentem.
-
Fakt bycia w terapii, treści wnoszone w czasie sesji, oraz cały proces psychoterapeutyczny objęte są tajemnicą zawodową. Terapeuta nie rozmawia o pacjencie z osobami trzecimi, z rodziną pacjenta, oraz nie wyjawia nikomu faktu spotykania się z pacjentem o danym nazwisku.
